Oczy widzą, uszy słyszą, nos oddycha...

oddychaj
Bardzo często obserwuje się problemy z oddychaniem u dzieci, które polegają na braku umiejętności oddychania nosem. Zamiast tego dzieci oddychają ustami. Widać to podczas zabawy, pracy przy stoliku, rodzice opowiadają o otwartej buzi podczas snu. Jeśli taka sytuacja ma miejsce podczas kataru, infekcji, a po wyleczeniu mija, to nie jest to problemem. Jeśli natomiast stan ten przeradza się w  nawyk i dziecko oddycha tylko ustami, niesie to wówczas za sobą liczne niekorzystne konsekwencje.

nos

Przyczyny nieprawidłowego toru oddechowego
  • Niskie napięcie mięśniowe
  • Niedrożny nos
  • Powiększony migdał
  • Niska sprawność mięśnia okrężnego warg
  • Zły nawyk
Skutki nieprawidłowego toru oddechowego
  • Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka, dziecko może się ślinić
  • Powstawanie i utrwalanie się wad wymowy (seplenienie międzyzębowe, trudności z realizacją głosek dziąsłowych)
  • Obniżone napięcie mięśniowe mięśnia okrężnego warg
  • Wiotkość mięśni policzkowych
  • Częste infekcje dróg oddechowych
  • Wady zgryzu
  • Niedotlenienie układu nerwowego – zaburzenia koncentracji
  • Kształtowanie się wad postawy
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego (uczucie sytości na skutek połykania powietrza)
Wczesne wykrycie nieprawidłowości, podjęcie usprawniania i nauka właściwego oddychania przynosi szybkie efekty i nie pozwala, aby  utrwaliły się złe nawyki oddechowe.

usta