Depresja u dzieci i młodzieży

Jednakże, nierozpoznana i nieleczone zaburzenia emocjonalne mogą prowadzić do poważnych problemów, w tym trudności w nauce, absencji w szkole, a nawet myśli samobójczych.

Objawy depresji u dzieci mogą być trudne do zauważenia, ponieważ często wykazują one inne zachowanie niż dorośli. Dzieci mogą być bardziej drażliwe, płaczliwe lub wycofane niż zwykle. Mogą również stracić zainteresowanie zabawami i aktywnościami, które wcześniej uwielbiały. Zmiany w apetycie i problemy ze snem są także częstymi objawami depresji.
W szkole, dzieci z depresją często mają trudności w skupieniu uwagi i osiągnięciu dobrych wyników w nauce. Mogą też mieć problemy z interakcją z rówieśnikami i nauczycielami, co może prowadzić do izolacji i samotności. Właśnie dlatego, ważne jest, aby rodzice, nauczyciele i personel szkolny byli świadomi objawów depresji i oferowali wsparcie emocjonalne dla uczniów, którzy ich potrzebują.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może cierpieć na depresję, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty. Leczenie depresji u dzieci może obejmować terapię behawioralną, farmakoterapię lub obie metody. Pamiętajmy, że zrozumienie, empatia i wsparcie emocjonalne ze strony rodziców, nauczycieli i personelu szkolnego są kluczowe dla zapewnienia dziecku sukcesu w szkole i życiu.

Jeżeli ktoś z Was lub bliskich przeżywa teraz trudny okres nie wstydź się sięgnąć po pomoc lub pomóc bliskiej osobie.

Tu m.in. możesz szukać pomocy:
  • 116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania
  • 116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży