Mówię ładnie i wyraźnie - innowacja pedagogiczna w klasie 1a

Ćwiczenia i zabawy logopedyczne miały charakter profilaktyczny i miały za cel stymulować do ładnej, wyraźnej wymowy. Wiele dzieci ma tendencję do mowy cichej, niedbałej i niewyraźnej, co bardzo utrudnia komunikację i wzajemne zrozumienie. Ładna wymowa pozwala nie tylko lepiej się porozumiewać, ale też sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie.

Natomiast ćwiczenia wokalne i aktorskie pomagają nam wejść w świat uczuć, rozwijać wrażliwość, sprzyjają ćwiczeniu umiejętności ekspresji. Gestami, mimiką, czy intonacją można przekazać wiele emocji. To wszystko przy dobrej zabawie, która wyzwala mnóstwo radości i energii oraz stanowi miły przerywnik pomiędzy lekcjami.

Zabawy pomogły rozwijać w uczniach kreatywność oraz talenty artystyczne, ale też pomogły integrować zespół klasowy, a także pokonywać nieśmiałość, o czym przekonali się uczniowie klasy 1a podczas programu artystycznego z okazji uroczystości ślubowania klas pierwszych w maju. Ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne oraz dykcji i emisji głosu sprawiły, że śpiew i recytacja były bardziej świadome, piękne, głośne i wyraźne. Rozgrzewki wokalne, często zabarwione humorystycznie, stanowiły element zabawy i relaksu, a "łamańce językowe" były nie lada wyzwaniem i wyzwalały mnóstwo śmiechu i radości.

Opracowanie:
Anna Polak